Počet výsledků: 33

Otevřít filtraci

Bolest ucha může mít různé příčiny, ale tou nejznámější zánět středního ucha. Je to první, na co pomyslíme při bolesti ucha u dítěte. U dospělého pacienta je příčinou spíše zánět ušního zvukovodu. Kromě bolesti může být přítomen výtok z ucha nebo porucha sluchu. Do oblasti ucha se mohou přenášet bolesti zuby a lymfatických uzlin, bolesti hlavových nervů či krční páteře. Praktický lékař obvykle problém vyřeší sám nebo zajistí specializované vyšetření. Viz také bolest.

Vnější ucho je jiný název pro zevní ucho. Viz také ucho.

Zevní ucho neboli vnější ucho (lat. auris externa) je jednou ze tří částí ucha. Na zevním uchu rozlišujeme: ušní boltec – celá vyčnívající struktura včetně ušního lalůčku, kterou v běžném životě označujeme jako „ucho“, zevní zvukovod – trubice o délce přibližně 2,5 cm, která je ukončena ušním bubínkem. Obrázek: Anatomie ucha – schematický nákres. (Zdroj: shutterstock.com) Viz také ucho, střední ucho, vnitřní ucho.

Zánět středního ucha neboli otitida vzniká obvykle jako důsledek infekce v oblasti středního ucha. Odborníci rozlišují: akutní zánět středního ucha, chronický zánět středního ucha, zánět středního ucha s výpotkem, apod. Viz také zánět, střední ucho.

Střední ucho (lat. auris media) je jednou ze tří částí ucha. Jak již název napovídá, střední ucho se nachází mezi zevním uchem a vnitřním uchem. Střední ucho je malý prostor vyplněný vzduchem, který se nachází uvnitř kosti spánkové. Střední ucho obsahuje tři sluchové kůstky, které slouží k přenosu zvuků ze vzduchu – prostřednictvím ušního bubínku – do hlemýždě ve vnitřním uchu. Dutý prostor středního ucha se odborně nazývá středoušní dutina. Tato dutina je spojena s nosohltanem prostřednictvím Eustachovy trubice, která umožňuje vyrovnávání tlaku mezi středním uchem a hrdlem. Obrázek: Umístění středního ucha (levá horní část obrázku) a jeho struktura (hlavní část obrázku). (Zdroj: Blausen.com staff (2014). Medical gallery of Blausen Medical 2014. WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436. - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29025010) Viz také ucho, zevní ucho, vnitřní ucho.

Akutní zánět středního ucha neboli akutní otitida je bolestivé onemocnění, které vzniká jako důsledek infekce v oblasti středního ucha. Akutní otitida začíná rychle a náhle (často v noci) a nejčastěji se vyskytuje u dětí. Viz také akutní, zánět středního ucha.

Předsíň (ve vnitřním uchu) (lat. vestibulum labyrinthi) je středová část kostěného labyrintu ve vnitřním uchu. Předsíň se nachází mezi hlemýžděm a třemi pookruhovými kanálky. Obrázek: Kostěný labyrint – schematický nákres. Kostěný labyrint se skládá ze tří hlavních částí: polokruhových kanálků (vlevo) předsíně (uprostřed) a hlemýždě (vpravo). U oblastí označených jako utriculus a sacculus jsou uvedeny pouze latinské popisky, protože české názvy nejsou běžně zažité. (Zdroj: This W3C-unspecified vector image was created with Adobe Illustrator. - File:Bony labyrinth.png, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15023796) Viz také předsíň, kostěný labyrint, vnitřní ucho.

Chronický zánět středního ucha neboli chronická otitida vzniká v důsledku dlouhodobých potíží se středním uchem, jako je například nehojící se otvor (perforace) v ušním bubínku nebo nelepšící se či opakované (recidivující) akutní záněty. Viz také chronický, zánět středního ucha.

Vnitřní ucho (lat. auris interna) je jednou ze tří částí ucha. Ve vnitřním uchu se nacházejí smyslové orgány pro: sluch – zvukové vlny se ve vnitřním uchu přeměňují na elektrické impulzy, které kochleární nerv přenáší do mozku (a díky tomu slyšíme), rovnováhu – ve vnitřním uchu jsou vyhodnocovány pohyby těla a prostřednictvím vestibulárního nervu jsou do mozku odesílány odpovídající signály; hrozí-li např. ztráta rovnováhy, mozek může zareagovat (vysláním signálů do konkrétních svalů, aby byla rovnováha zachována). Důležitými součástmi vnitřního ucha jsou zejména hlemýžď a polokruhové kanálky. Obrázek: Umístění vnitřního ucha (levá horní část obrázku) a jeho struktura (hlavní část obrázku). Fialovou barvou je znázorněn kostěný labyrint, modře je vyznačen blanitý labyrint. (Zdroj: Blausen.com staff (2014). Medical gallery of Blausen Medical 2014. WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 2002-4436. - Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29025011) Viz také ucho, zevní ucho, střední ucho.

Ucho (lat. auris) je smyslový orgán pro sluch a pro rovnováhu. Lidské ucho se skládá ze tří hlavních částí: zevní ucho, střední ucho, vnitřní ucho. Zatímco zevní ucho a střední ucho se podílí pouze na přenosu zvuku, vnitřní ucho se podílí jak na zpracování sluchových vjemů, tak na řízení rovnováhy. Odvozené přídavné jméno je ušní. Obrázek: Anatomie ucha – schematický nákres. (Zdroj: shutterstock.com) Viz také smyslové orgány.

Zobrazeno 1 až 10 z 33

Počet výsledků